Информация | Екип | Анотация | Публикации | English
Извличането на знания от данни е едно от най-актуалните направления в областта на математиката и информатиката. Комбинацията от инструменти за извличане на знания от данни и методи за вземане на решения в условия на неопределеност е обект на много активни изследвания през последните няколко години и е особено актуална.
Настоящият проект е естествено продължение на проект ДФНИ-И-02-5/2014 “Интеркритериален анализ: нов подход за вземане на решения“, в който бе дефинирано ново средство, свързано с процеса на вземане на решения, наречено ИнтерКритериален Анализ (ИКА). В резултат от проведените до момента изследвания и приложения на ИКА над реални проблеми се открои необходимостта от доразвиване както на теорията на ИКА, така и на теориите, на които този подход се базира – интуиционистки размитите множества (ИРМ) и на индексираните матрици (ИМ). Предвиждаме провеждането на нови фундаментални изследвания над ИРМ и техни разширения (ИРМ с интервални стойности), ИМ и техни разширения (тримерни и n-мерни ИМ), в т.ч. реализирането на принципно нови идеи, свързани с тези обекти. Очакваме резултатите от тези изследвания да доведат до развитие на теорията на ИКА, както и неговата програмна реализация и да разширят областите на приложение. От друга страна, възможностите, които ще ни даде проектът, ще бъдат използвани и за устойчиво популяризиране и утвърждаване на новаторския подход, разработен в България, сред международната научна общност.
През последните години чрез приложението на ИКА бяха получени значими резултати в областта на биологията и медицината, екологията, икономиката, нефтохимията, и други, които предизвикаха интереса и на колеги от чужбина (Англия, Белгия, Полша, Мексико, Индия и др.), част от които се включиха в нашите изследвания. С развитието на теорията на ИКА ще имаме възможност в рамките на това проектно предложение да разширим интердисциплинарните приложни изследвания в някои перспективни приложни области. Основен акцент поставяме на приложение на новаторския математически подход ИКА върху реални данни от областите на медицината (неврология, онкология, трансфузионна
хематология и др.), спорта (физическа подготовка и спортни постижения), икономиката (глобална конкурентоспособност, кредитоспособност на малки и средни предприятия и др.), както и някои от областите на изкуствения интелект (невронни мрежи, метаевристични алгоритми и др.). Проектът ще даде поле за изява и възможност за научно развитие на младите учени, докторанти и постдокторанти, които съставляват половината от участниците в колектива. Резултатите ще бъдат отразени в специализирани научни списания индексирани в световните бази данни и научни форуми, семинари и конференции по теми, засягащи целите и задачите на проекта. Ще бъдат подготвени студентски и докторантски курсове, които ще се четат пред докторанти на БАН и пред докторанти и студенти в Бургаски университет „Проф. д-р Асен Златаров“, както и ще бъдат организирани годишните издания на имащата вече 22 години история Международна конференция по интуиционистки размити множества.